Reklama
 
Blog | Lukáš Moudrý

Buď zanikneme v důsledku jaderného výbuchu, anebo nás z povrchu Země smete klimat. Východisko existuje!

Dopustili jsme, aby v naší společnosti začaly dominovat ty nejnižší hodnoty jako je sobeckost, sebestřednost, pýcha, klam, korupce a spousty dalších vlastností, které jsou spíše charakteristické pro soutěživá zvířata než pro lidi. A teď jsme se dostali do bodu, ve kterém je zcela jasně patrné, že současný spotřebitelský systém založen na těchto hodnotách je vyčerpán a veškeré snahy o zlepšení situace vedou jen k dalšímu zhoršení podmínek pro lidi. Pokud se nezničíme navzájem, tak neustále zhoršující se klimatické prostředí to jistě udělá. Existují správy, které uvádí, že během několika let, díky klimatickým změnám, se některé území naší planety stanou neobyvatelnými. V důsledku toho se zvedne 1,8 miliard lidí a budou migrovat. Jak chceme za současné situace tento problém vyřešit. Budeme bojovat? A dostaneme se do dalšího začarovaného kruhu, který smete poslední zbytky naděje?

Uvědomění faktu, že za současný stav můžou všichni lidé, včetně mě, mi doslova vzal vítr z plachet. Jak jsme mohli být tak hloupí a předat moc těm, kterým na nás nezáleží? No ano, byli jsme hloupí, protože sami jsme chtěli hodně peněz, věnovat se byznysu a kariéře, nebo cestování, výchově dětí, atp. Chtěli jsme dělat to co nás baví a co chceme dělat. Ale takto to nefunguje. My lidé jsme na sobě závislí a žijeme v globální době. Technologie, ekonomie, věda, právo, bezpečnost jsou vzájemně propojeny a pokud v jedné části světa dojde ke krizi pocítí to i ostatní. Ostatně to co se děje na Ukrajině, jen potvrzuje tyto řádky.

Moje věta: „Jak jsme mohli být tak hloupí a předat moc těm, kterým na nás nezáleží.“ Ještě odráží zbytky hlouposti, která je do nás neustále vnášená a díky které se měníme v hloupou biomasu. Každý člověk přece musí pochopit, že nemůže přenášet zodpovědnost na druhé lidi. Ano to je největší problém lidí v současné době. Každý cítí, že se něco děje a chce to změnu. Současně každý čeká, že tu změnu udělá někdo jiný a on se pouze sveze. Vidíte tu absurditu? Přeci pokud mlčím a nic nedělám, nebo usiluji o zachování něčeho co nefunguje stávám se kolaborantem a ničím jiným. Odpovědnost se nedá dělit, buď je, nebo není.

Přičemž, když jsme svědky nešťastné události, je nám líto těch, kterých se to týká. Pokud někdo potřebuje pomoc, jako tomu bylo na Moravě, Ukrajině, při povodních v Česku, neváháme se zvednout a jít pracovat, finančně pomáhat, poskytnou střechu nad hlavou, utěšit. Cítíme soucit a poskytneme něhu. Nejsme tedy jen pitomou biomasou, jsme i lidmi.

Ve světle toho všeho cesta ze všech krizí existuje a je jednoduchá. Pouze stačí vytvářet svět (systém), ve kterém projev nízkých vlastností nebude mít vliv na druhého člověka. Takový formát bude důstojný a spravedlivý pro všechny lidi a bude podporovat jen to nejlepší v nás. Projekt lidí z celého světa Tvořivá společnost takový svět umí vytvořit. Jen o něm musí vědět co nejvíce lidí.

Změna spotřebitelského formátu na Tvořivý, je v současné době významný a stává se klíčovým pro přežití lidstva.

Reklama