Reklama
 
Blog | Lukáš Moudrý

Nemyslím si, že by George Orwell, ve svém díle Farma zvířat psal o komunizmu. Píše o současnosti.

Nemyslím si, že by George Orwell, ve svém díle Farma zvířat psal o komunizmu.

Popisuje nás lidi. Že jsme duální ve smyslu toho, že se v nás skrývá dobrá a špatná stránka. Píše o našich vlastnostech, o tom že jsme my lidé křehcí a máme sklony k pokušení. Pravé díky tomu v určitých situacích v nás převládnou sobecké a sebestřední vzorce chovaní. V důsledku toho, když stojíme před důležitým rozhodnutím, máme tendenci si situaci ohnout k vlastnímu prospěchu. Proste na ni prospěchařit.

Tato křehkost a sklony k pokušení mají za následek, že tyto sobecké a sebestřední vzorce se promítnou do systému společnosti (pozor je jedno jak se jmenuje, zda komunistická nebo demokratická), promítnou se do zákonů, nařízení, i společenských norem, jednoduše do všeho co nějak zasahuje do životů lidi v dané společnosti.

Díky tomu se začíná utvářet systém státu založeny na sobeckých a sebestředných vzorcích. A tenhle systém tedy není spravedlivý. Proto také říkáme, že nežijeme ve spravedlivém světě. Je to systém nerovnoprávní (takže totalitní) a tahle totalita ve větší či menší míře je proti všem, kteří nejsou součástí vládnoucí elity. Elita to jsou ti, kteří vytváří systém státu.

Vývoj společnosti bude takový, že když sobecké a sebestřední vzorce ve společnosti v určitém momentu převládnou nad těmi vzorci, které jsou v souladu s danou politickou ideji, vzniká systém totalitní a je jedno jak se jmenuje, jestli komunistický, demokratický atd.

Takže příklad. V základu Komunizmu je idea. Tu ale realizovali lide – ti u moci.

I Orwellovská zvířátka měla ideu rovnoprávní společnosti založenou na učení animalizmu. A realizovala ji na farmě prasátka, která stála v čele společnosti.  Následně v určitém momentu převládla u těchto lídrů sobeckost. A co udělali? Upravili si systém k vlastnímu prospěchu, takže v důsledku své slabosti prasátka podlehla svým sobeckým a sebestředným vzorcům ve svém vědomi a díky tomu v určitém okamžiku (lze ho vypozorovat v momentu vyhnání Kuliše z farmy) začala vznikat totalitní opatření, která posléze převládla nad těmi opatřeními v souladu s myšlenkou animalizmu a nakonec se farma stala ještě vice totalitní, než byla na začátku.

K čemu vlastně došlo? Ve skutečnosti zvířátka na farmě animalizmus vlastně nezažila. Jednoduše zažila jen další sobeckost a vyčůranost od dalších zvířat, nic víc.

V příběhu je zachyceno mnoho věcí, je to na knihu. Mimo jiné lze v něm vidět i to, že
za úpadek jejich společnosti si můžou všichni sami. A to je pravda, která lze lehce odůvodnit, a je spojena s významem slova ODPOVEDNOST. Ale je to na dlouho, takže pokud by vás to zajímalo, pište.

Můžeme příběh přirovnávat k současné době? No jasně že ano… Protože naše společnost je utvářena z 99 procent na sobeckosti. Proto říkáme tenhle svět je nespravedlivý, spravedlnost neexistuje atd.

A také mužem z celého příběhu vnímat jedinečnou pravdu! Dokud nebudeme vytvářet systém, který nás lidi bude chránit před projevy naši nízkosti, jako je klam, podvod, sobeckost, korupce a mnoho dalšího, to co spadá do té naši špatně stránky, tak to nikam jako společnost a tím pádem my všichni v ni žijící lidi nedotáhneme. Maximálně tak k naší sebedestrukci.

 

Můžeme dál uvazovat. Naskýtá se otázka. lze vytvořit systém založený na nesobeckosti?

To zni hodně utopisticky. Mimochodem slovo UTOPIE a jeho význam museli vymyslet ti lidé, kteří chtěli zůstat u moci po cele generace…

Příklad – před X lety povazovali za utopisty ty, kteří tvrdili, že země je kulatá, točí se kolem slunce nebo, že existuje elektrický proud, či stroje které mohou létat. Přičemž v dnešní době se všechny tyto jejich utopistické představy staly realitou. To dokazuje, že slovo UTOPIE je žvást.

Společnost založena na lidské dobré stránce,  utopii není, protože v nás je přeci mnoho dobra. Na základě toho si myslím, že skutečně rovnoprávní společnost lze vytvořit.  Ona vlastně existuje již nyní v podobě projektu Tvořivá společnost.

Ta je založena na 8 osnovách, které motivují člověka používat svou dobrou stránku a zároveň ho chrání před jeho nízkostí a pokušením.  My můžeme proti argumentovat, že to zní hezky, ale bude to úplně to samé o čem píše Orwell, tedy v tom smyslu, že tu společnost budou vytvářet lidé a v určitém momentu se to zlomí a zase vše zapadne do předešlých kolejí.

Zřejmě stejně uvažovala i IT společnost XPNRG, která je asi fakt hustá, protože se myšlenky Tvořivé společnosti chytli a vytvořili software pracující na hybridní umělé inteligenci. Jedná se o multikomplex, který dokáže ohlídat všechno co se děje ve statě i na zemi. Jak sami uvádí, pomáhá k přechodu ze spotřebitelské na tvořivou společnost.
V každém případě to stoji za prozkoumaní. .

Díky za pozornost.

 

Reklama