Reklama
 
Blog | Lukáš Moudrý

V zájmu zlepšování komfortů našich životů, bychom měli do legislativy prosadit, že Hodnota lidského života je nejvyšší hodnotou.

Pousmáli jste se a v duchu jste si pomysleli, že takový výrok je něco náboženského, křesťanského či sektářského? Že ten, kdo mluví o lidském životě a zdraví je „měkouš?“ Ptám se, protože většinou se s podobnou situací u lidí setkávám a dodám, že i u mě takový výrok v minulosti vyvolával přinejmenším odmítavý úsměv na tváři.

Ale čtěte dál a jistě mi dáte za pravdu.

To si takto jdu podvečer parkem a najednou jsem si vybavil v hlavě jednu vzpomínku. Před několika lety jsem tu vezl kočárek a kde se vzal tu se vzal nějaký mlaďoch a pod kolečka mi hodil bouchací sirku. Než jsem se vzpamatoval, byl pryč. V té době mě to děsně naštvalo.

Prošel jsem parkem a vešel na náměstí, kde se konala mikulášská slavnost. Děti recitovaly básničky, pohodová atmosféra, klid. Nasál jsem dobrou náladu a pokračuji dál na druhé náměstí a najednou vedle mě obrovská rána. V ten okamžik místem jelo i auto a dle výrazu řidiče bylo poznat, že i on s explozí rozhodně nepočítal.

Vzpamatoval jsem se, rozhlédnu se a vidím skupinku tří kluků tak do šestnácti let. Víte jsou to takové ty existence ulice, které se jen potulují a dělají bordel. V rozčílení z jejich neomalenosti k ostatním lidem jsem na ně zařval: „Jděte si to házet někam do hajzlu vy zmrdi!“ Kluci to nečekali, asi proto, že na náměstí bylo mnoho lidí, ale nikdo se k jejich podlému jednání nevyjádřil. Překvapení ale nebylo trvalé a jeden mi odpověděl: „Co že to mám za problém?“ Tak jsem se postavil a zařval jsem: „ Že mám veliký problém s tím, že to házejí na náměstí mezi lidi“. Ale zároveň jsem si uvědomil, že kluci do konfliktu půjdou a já ho nechtěl. Nechtěl jsem se tam rvát, protože jsem si byl vědom, že by mi nikdo nepomohl. Zbytečné problémy, které se ve finále otočí proti mně. Jejich jednání se v dnešní době neřeší, protože kdyby se řešilo, podobné výtržnosti by přeci nevznikali, nebo by byli jen ojedinělé, ale v dnešní době jsou součástí našich životů.

V dnešní spotřebitelské době se totiž podobní výtržníci chrání nedostatečnou legislativou, či věkovým omezením trestního jednání. To jednoduše způsobuje paradox ve smyslu, že není chráněná společnost před pachateli nelegitimního chování, ale je chráněn pachatel před trestem. Absence trestu v krátké době vytvoří návyk, že si může proti ostatním lidem dovolit vše.  V civilizované Tvořivé společnost se chrání společnost před výtržníky, je to zcela opačný vektor k současné společnosti. A pokud chceme klid a mír, rozvoj a stabilitu, musíme začít používat rozum. Rozum je Tvořivá společnost, proto ji podporuji a ty bys měl také. Projekt Tvořivá společnost najdeš na stejnojmenné webové stránce a podpořit a zapojit se může každý.

A jak by se podobná situace ve formátu Tvořivé společnosti řešila? Celý „Tvořivý formát“ je postaven na konceptu Osmi osnov, z nich první je hodnota lidského života. Při projednávání by se řeklo:“ Ty házíš bouchací sirky lidem pod nohy? Ty je házíš řidičům pod kola? Tak to si nevážíš lidského života, zdraví! Co když způsobíš dopravní nehodu, nebo někomu přivedeš infarkt, či jinou újmu na zdraví? Tak to do naší civilizované společnosti nepatříš a společnost musí být před tebou ochráněna. Vnímáte ten smysl pořádku ve společenských hodnotách a postojích, oproti současnému všude přítomnému nepořádku?

Prosazovat vysoce morální hodnoty do legislativy má smysl. Vede k nápravě deliktních jednání a vytvoření podmínek, aby kriminální jednání nevznikalo! To přeci dává smysl, v tom je četnost a pravé hrdinství. Proto cesta k nápravě vede přes projekt Tvořivé společnosti.

Reklama